Statik Elektriğin Zararları

Bir kapı koluna veya tırabzana dokunduğunuzda bir elektrik etkisiyle sarsıldığınızı hissettiniz mi? Bu etki bir statik elektriktir. Vücutta elektrik çarpması durumu, vücudun aniden elektriklenmeye maruz kalmasından dolayı kaynaklanır. Bir nesneyle dokunulduğunda yahut biriyle el teması kurulduğunda bazen çat çut sesleri duyulur ve sanki elektrik çarpmış hissi yaşanır. Bu durum günlük hayatta hemen hemen herkesin yaşadığı bir durumdur.

Vücutta Elektriklenme Neden Olur?

Statik akım yani vücutta elektriklenme olayı hemen hemen herkesin yaşadığı bir durumdur. Bazen biriyle tokalaşırken bazen kapı kolu kavrandığında çat çıt gibi sesler duyulur ve vücut anlık elektrik sarsıntısı yaşar. Vücutta fazla biriken elektrik boşalarak, kişide anlık elektrik çarpma hissine sebep olur. Vücutta fazla elektik birikimine neden olan durumlar şunlardır;

Vücutta elektrik çarpmasına neyin neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar; başta elektronik cihazlar, yüksek gerilim hatları gibi zararlı elektromanyetik dalga yayan cihazların, vücutta elektrik yüklemesine sebep olduğunu açıklamıştır. Daha çok telefon, tablet, televizyon gibi elektronik aletlerle haşır neşir olanların ve elektronik ortamlarda bulunan kişilerin vücutta elektriklenme yaşadığı görülmüştür. Bununla birlikte sinir sistemine bağlı olarak da vücut statik elektrik yüklenir.

 

Vücuttaki Elektriklenmenin (Statik Elektriğin) Zararları Nelerdir?

Herkesin vücudunda, vücudun doğası gereği belirli miktarda elektrik bulunur. Bu elektrik vücudun çalışması için gerekli olan bir enerjidir. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi telefon, bilgisayar gibi elektronik aletlere maruz kalmak vücutta fazla elektrik yüklenmesine neden olur. Statik elektriğin vücuttan atılması gerekir, atılamadığı taktirde elektrik vücutta birikir ve kişiye zarar veren bir durum haline gelir.

Vücudun fazla statik elektriğe maruz kalması kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Kişide bedensel ve zihinsel yorgunluğa, kas ağrılarına ve kaslarda krampa neden olabilir. Vücudun fazla elektrik yüklü olması cilt sağlığının bozulmasına ve zamanla ciltte sarkmalara neden olabilir. Aynı zamanda strese ve psikolojik sorunlara da yol açabilir. Vücuttaki statik elektriğin bir diğer zarar ise, kişi herhangi bir nesneye dokunduğunda elektrik çarpmasının meydana gelmesidir.

Vücuttaki Statik Elektrik Nasıl Atılır?

Banyo Yapmak

Vücuttaki statik elektriği atmanın en kesin ve etkili yolu banyo yapmak hatta gusl abdesti almaktır. Vücudun tamamının su ile buluşmasıyla, vücutta biriken statik elektrik boşalır. Kişi gusül abdesti alarak, bedenin tamamını yıkamış olur ve bu sayede vücuttaki statik elektrik vücuttan atılır.

Abdest Almak

Gün içinde hemen hemen herkes elektronik aletlerin yaydığı elektriğe maruz kalır. Elektronik aletlerin yaydığı elektrik dalgaları nedeniyle vücuda statik elektrik yüklenir. Gün içerisinde banyoya giremediğiniz durumlarda yalnızca ellerinizi yıkayabilir yahut abdest alarak vücuttaki statik elektriği atabilirsiniz.

Toprağa Basmak

Toprağa basmak eskilerden beri bilinen bir yöntemdir. Kişi çıplak ayakla temiz toprağa basarak vücudundaki statik elektriği atmayı sağlayabilir. İmkanı olanlar haftada birkaç kez temiz toprağa yalın ayak basarak vücuttaki statik elektriği boşaltabilirler.

Stresten Uzak Kalmak

Vücuttaki statik elektriğe neden olan durumlardan biri de strestir. Kişi ne kadar stresten uzak kalmaya çalışırsa, vücudundaki statik elektrik de o kadar azalacaktır.

Elektronik Cihazlardan Uzak Kalmak

Günmüz çağında elektronik aletlerden uzak kalmak mümkün değildir. Ancak olabildiğince telefonda durulan süreyi azaltmalı ve elektronik cihazlarla yakın temas kurulmamalıdır.

Doğal Taş Kullanmak

Vücuttaki statik enerjiyi atmaya yardımcı olan bazı doğal taşlar vardır. Bu doğal taşları el bileğinide ve boynunuzda kullanarak, vücuttaki statik elektriğin atılmasını sağlayabilirsiniz.

Metal Maddelere Dokunmak

Vücuttaki statik elektriği atmanın bir diğer yolu ise metal nesnelere dokunmaktır. Demir kapı kolu, demir sandalye gibi, metal nesnelere dokunarak vücuttaki statik elektriği atabilirsiniz. Zaten vücudunuzda fazla statik elektrik varsa, demir maddelere dokunduğunuzda vücudunuzda elektrik çarpma sarsıntısı olacaktır.

Kaynak : https://www.mavikadin.com/vucutta-elektriklenmenin-zararlari-ne-statik-elektrik-nasil-atilir